Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

Konkurs "Przysiółek w Twojej wsi"

Konkurs  ph. „Przysiółek w Twojej wsi”

Przysiółek,  jak czytamy w  Wikipedii, to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi, mogące stanowić jej integralną część.

Zgodnie ze schematem aplikacyjnym załączonym do rozporządzenia z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, przysiółek można zaliczać do rodzaju miejscowości, tak jak zaliczane są miasta i wsie.

W różnych regionach Polski używa się innych nazw na oznaczenie przysiółków: rolakolonia lub osiedle.

miastach czasami także spotyka się określenie „przysiółek” (lub „przedmieście”). Jest ono jednak najczęściej uwarunkowane historycznie (np. wieś miała przysiółek, potem otrzymała prawa miejskie, ale w nazwie ten przysiółek dalej funkcjonuje).

Tak jak wiele miejscowości ma swoje przysiółki tak samo miejscowości położone  w gminie Niebylec takowe posiadają. Ich nazwy nieraz są bardzo dziwne, brzmią ciekawie, bawią lub nawet intrygują.

Dlatego też Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu proponuje  udział                                   

 w Konkursie  ph. „ Przysiółek w Twojej wsi”.

  1. Cele konkursu:

- zainteresowanie historią własnej miejscowości,

- rozwijanie wyobraźni,

- spędzenie twórczo wolnego czasu,

- kształtowanie umiejętności  pisemnego wypowiadania się,

- prezentacja własnych umiejętności.

  1. Temat konkursu.

Praca pisemna,

  1. I, której tematem jest określony przysiółek w danej miejscowości, z podaniem genezy jego nazwy w oparciu o konkretne źródło wiedzy   (przekaz ustny – od kogo?) lub na podstawie źródła pisemnego (jakiego? – z wykazem bibliografii) lub
  2. II, której tematem jest określony przysiółek w danej miejscowości, którego nazwa zostanie wyjaśniona przy wykorzystaniu własnych przypuszczeń, wiedzy i wyobraźni.
  3. Warunki udziału.

W konkursie może wziąć udział każdy bez względu na wiek. Praca ma być wykonana w formie pisemnej, na jednej stronie, w formacie A4, czcionką 14 i podpisana przez autora. Może dodatkowo - oddzielnie, zostać  wzbogacona rysunkiem lub fotografią danego miejsca. Prace prosimy składać w terminie do końca lutego, wraz ze zgodą rodzica lub osoby dorosłej do udziału w  konkursie ( do pobrania na stronie gok.niebylec.pl) lub w siedzibie GOK-u w Niebylcu lub przesłać na adres : Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, 38-114 Niebylec 182 A. Szczegóły pod nr telefonu 17/2773 030

  1. Ocena prac.

Prace zostaną podzielone na dwie kategorie : Kat. I i Kat. II

Prace będą oceniane przez Komisję powołaną przez organizatora konkursu.

W kat. I prace ocenione zostaną pod względem wykorzystania źródła wiedzy i szczegółowego przekazu.  W kat. II  Komisja wybierze najciekawszą formę wypowiedzi.

  1. Finał Konkursu.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone upominkami rzeczowymi.  Laureaci i uczestnicy Konkursu zostaną powiadomieni o wynikach i finale konkursu telefonicznie. Podsumowanie konkursu i najciekawsze prace zostaną opublikowane w kolejnym numerze „Głosu Niebylca” .