Orkiestra Dęta

"ORKIESTRA DĘTA"

 

orkiestra deta mOrkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa istnieje do dzisiaj. Na początku była to orkiestra parafialna. Pierwsze próby i naukę gry rozpoczęto we wrześniu 1946r., a ich miejscem była plebania, remiza straży pożarnej oraz miejscowa świetlica rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Instrumenty muzyczne zakupione zostały ze środków zgromadzonych w wyniku społecznych zbiórek. Orkiestra liczyła 24 członków, a jej pierwszym kapelmistrzem był W. Radecki.

 

 

 

orkiestra deta

 

 

Pierwszy koncert odbył się w kościele parafialnym w Niebylcu w Boże Narodzenie 1946 roku. Orkiestra swoim repertuarem koncertowała podczas świąt nie tylko kościelnych, ale i państwowych. Po śmierci księdza Franciszka Murasa w marcu 1966 r. opiekę nad orkiestrą przejęli jego następcy. Najpierw ks. Jan Obara, a po nim od 1986 r. ks. Stanisław Stęchły. Ten ostatni w zasadzie reaktywował orkiestrę, która była wówczas w rozsypce. Zmieniali się również kapelmistrzowie. Po panu Radeckim funkcję tę pełnili kolejno: Józef Szurlej, Adam Lubas, Stanisław Kowalski, Jan Bartkiewicz, Józef Chudziak, Jan Stanisławczyk Punktem zwrotnym w dziejach orkiestry był rok 1996, kiedy to podjęto decyzję o przejęciu pieczy nad orkiestrą przez Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. Zostały zakupione nowe instrumenty i uniformy. Skład orkiestry powiększał się. Przybywało wielu młodych muzyków, uczniów, absolwentów szkół muzycznych I i II stopnia w Rzeszowie i Strzyżowie, którzy przyczynili się do podtrzymywania, rozsławienia i upowszechniania kultury naszego regionu.
Aktualnym kapelmistrzem jest Janusz Rak pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Obecnie orkiestra liczy 35 członków w skład której wchodzą:
Janusz Rak – kapelmistrz, Agnieszka Cynar – tamburmajor, Ryszard Białas, Krzysztof Białas, Jakub Cynar, Adam Gołda – trąbka, Bogdan Cynar, Grzegorz Cynar, Arkadiusz Stanisławczyk, , Łukasz Karnas – saksofon tenorowy, Jan Stanisławczyk – baryton, Andrzej Daszykowski – waltornia, Alicja Kłonicka, Justyna Fijałkowska, Mateusz Wojewódka – puzon, Wojciech Stanisławczyk, Joanna Drążek, Artur Szlachta, Dominik Banaś, Dominik Piwko, Piotr Delikat, Hubert Babiarz, Kornel Banaś – saksofon altowy, Karolina Ćwiąkała, Sylwia Wolan – flet, Joanna Ciuba, Patrycja Znamirowska, Joanna Cynar, Kacper Wolan, Monika Sieczkowska – klarnet, Mirosław Żebro, Kazimierz Rykała – tuba, Stanisław Korzeniowski, Jerzy Pięciak, Serwacy Stanisławczyk, Piotr Piwko – sekcja perkusyjna.
Orkiestra dęta wpisana jest w rejestr Zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie. W swoim repertuarze muzyki marszowej, kościelnej i koncertowej, ciągle się rozwija, aby godnie reprezentować gminę Niebylec jak i powiat Strzyżów. Podczas VI Sejmiku Kultury Powiatu Strzyżowskiego ph. Historią i tradycjami wpisujemy się w dziedzictwo Podkarpacia w roku 2011, wręczono Orkiestrze Dętej nagrodę Zarządu Powiatu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury.