Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

 

2020 03 05

Kolejną odsłoną Podkarpackiego Salonu Literackiego stało się spotkanie autorskie Edyty Pietrasz poetki pochodzącej z Baryczki (gm. Niebylec) zatytułowane Polna wolność. Odbyło się ono w dniu 5.03.2020 r. w klubie Turkus. Szefowa Podkarpackiego Salonu Literackiego Danuta Pado zaprosiła niezwykle utalentowaną, wrażliwą, piszącą bardzo bogatym poetyckim językiem twórczynię. Edyta Pietrasz jest członkinią Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich jak również Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i wydała do tej pory sześć tomików wierszy: „Moje nocne czuwania”, „Na rozdrożach mojej duszy”, „Sekrety mojego serca”, „Pod baldachimem słowa”, „Na serwecie złotej dłoni” i „Nad przepaścią myśli …”.

Publikuje także na łamach regionalnej prasy- ,, Waga i miecz”, „Plon”, „Nad Wisłokiem”, „Głos Niebylca”. Jest poetką młodego pokolenia, która wyrosła z pięknych tradycji umiłowania rodzinnych miejsc, szacunku i podziwu dla przyrody oraz naturalnej życzliwości dla świata. Jej poezja to szczere, szlachetne prawdy ukazane bardzo pięknie z wielką inteligencją i kulturą twórczą. To wiersze pełne zaskakujących, jedynych w swym rodzaju metafor. Poezja Edyty to jakby ożywczy powiew czystego powietrza. To obrazy które niezwykle działają na wyobraźnię, wzruszają wrażliwością, uderzają urodą języka. To takie wiersze, których się pragnie, jakie pozostają w pamięci i sercu. Delikatność poetki, mocne odczuwanie innych sprawiają, że za taką poezją po prostu się tęskni. Jej uczuciowość to wielka siła. Edyta Pietrasz podczas spotkania przedstawiała licznie zebranym gościom wiersze bardzo różne. Były to rozmyślania niosące nostalgię, pełne ekspresji, zachwycające krajobrazy rodzinnych, wiejskich stron, strofy patriotyczne - podkreślające nasze więzi narodowe, pisane z ciepłym humorem wiersze poświęcone bliskim. Poetka potrafi także w niezwykle lekki sposób bawić się słowami tworząc wesołe miniaturki, w których przejawia się prawdziwa miłość do zwierząt i przyrody. Treści zawarte w wierszach Edyty świadczą o jej ogromnej miłości do świata i ludzi jak też wielkim uwielbieniu i wdzięczności dla Stwórcy. Te wiersze prawdziwie żyją gdyż pisane są sercem i duszą. Wyraźnie czuje się ich szczerość. Dlatego też sprawiają, że poruszają dogłębnie, że nie sposób się przy nich nie wzruszyć, rozmarzyć, uśmiechnąć. Wywoływanie tak wielkich emocji u odbiorcy jest potwierdzeniem, że twórczyni słusznie nosi miano poetki. Autorka wierszy zwraca uwagę na piękno tego świata i przywraca wiarę w wartości, które świat traci stając się nieprzyjazny i pusty dla człowieka. Poetka ma także bardzo utalentowanego muzycznie brata Andrzeja, który skomponował muzykę do jej wybranych wierszy. Zasłuchaliśmy się po prostu bez granic. Profesjonalnie skomponowane, czarujące melodie doskonale współgrały ze słowem zapraszając na prawdziwą duchową ucztę. Pan Andrzej odebrał także wiele zasłużonych gratulacji. W oprawę muzyczną włączył się także znakomity duet z Niebylca, który zyskał prawdziwy aplauz publiczności w składzie: Wiktor Bochenek – akordeon i Dominik Banaś – klarnet. Teksty poetki wspaniale czytała Danuta Pado, organizatorka spotkania. Wiele pochlebnych słów i podziękowań pod adresem Edyty wypowiedziała z-ca dyrektora WDK Rzeszów Małgorzata Hołowińska jak i prezes Grupy Twórczej Inspiratio działającej przy Centrum Kultury Gminy Łańcut Urszula Pantoła.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie RSTK w Rzeszowie z prezesem Stanisławem Dworakiem. ZLP reprezentowali Adam Decowski i Celina Depa. Rzeszowski Klub Turkus miał przyjemność zaprosić gości z Niebylca i Gwoźnicy Górnej, którzy z wielką dumą dla swej poetki przyjechali wziąć udział w jej święcie. Tamtejszy GOK reprezentowała dyrektor Agnieszka Cynar wraz ze swoimi pracownikami. Serdeczne słowa do Edyty Pietrasz skierował prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niebyleckiej dr Antoni Chuchla, który przybył na wieczór autorski wraz z żoną Marią. Na spotkanie przybyło wielu przyjaciół poetki, zaprzyjaźnione grupy poetyckie działające na terenie całego Podkarpacia, wielu ludzi związanych z literaturą, kulturą i sztuką. Bohaterka wieczoru odebrała wiele słów uznania i gratulacji. Dziękujemy jej za tyle cudownych wrażeń. Dziękujemy także Danucie Pado z WDK Rzeszów i wszystkim, którzy przygotowali to spotkanie. Cieszymy się, że mogliśmy nasycić się pięknem poezji Edyty i bliżej poznać osobę noszącą w sobie tyle talentu i cennych, ludzkich wartości.

Urszula Pantoła
Grupa Twórcza Inspiratio
Centrum Kultury Gminy Łańcut