Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.
ZARYS HISTORYCZNY NIEBYLCA
W 1509 roku Zygmunt Stary, wynagradzając zasługi Mikołaja Machowskiego z Machowa- niegdyś dworzanina i krojczego królowej Elżbiety Rakuszanki - zezwala, na podstawie przywileju królewskiego, na założenie miasta na prawie magdeburskim. Wspomniany przywilej stwierdza wprawdzie, ze miasto powstaje od nowa, ale w rzeczywistości chodzi tu o nadanie prawa miejskiego Jawornikowi dziedzicznej wsi Jana Machowskiego. Przyjmuje ono zresztą w dokumencie nazwę Jawornik i o innej nazwie tu nie słyszymy.
Oprócz zwyczajnej w dokumentach lokacyjnych klauzuli immunitetu sądowego oraz formuł związanych z nadaniem prawa targowego, przywilej ustanawia w mieście dwa targi doroczne:
- jeden na Marii Magdaleny (22 VII)
- drugi na Matki Boskiej Gromnicznej (2 II)
- oraz jeden targ cotygodniowy w poniedziałki.
Rejestr poborowy z 1510 roku stwierdza, że Jawornik obejmuje 12 łanów, zaś rejestr z 1536 roku, że Niebylec, włość Mikołaja Machowskiego, był niegdyś wsią, ale obecnie stanowi liche, nowo lokowane miasteczko zasiedlone zaledwie przez 15 osadników.
W 1581 roku w miasteczku Niebylec, rządzonym przez Jana Bridla burmistrza i we wsi Jawornik zasadzonej na ok. 8,5 łanu roli oraz we młynie żyje zaledwie 18 rolników, 4 zagrodników, 7 rzemieślników, kilku gorzelników, kijak i młynarz. Wyjaśnienia wymaga tutaj zniknięcia nazwy Jawornik na określenie miasteczka, a utrwalenie się nazwy Niebylec. Czyżby lokacja miejska Jawornika się nie powiodła i z czasem dokonano nowej w Niebylcu? Wydaje się, że było inaczej.