Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 16-07-2016
Tradycyjnie już w pierwszy weekend lipca odbyły się Dni Gminy Niebylec. Ty razem trwały one 3 dni. Już w piątek zaproszono wszystkich chętnych na zawody siłowe w wyciskaniu na ławeczce poziomej, które miały miejsce w siłowni „Champion”. Później można było obejrzeć program kabaretowy w wykonaniu grupy „Spojrzenie” działającej przy GOK w Niebylcu, która w tym roku obchodziła 7-lecie swojej działalności. Program nosił tytuł „Pimpuś zdechł, Jerzyk nie pije, a Dziubasowa przytyła”.
W sobotę świętowanie rozpoczęto na sportowo na nowym placu sportowym w Konieczkowej. Rozegrano na nim mecz pomiędzy GKS Aramix (A klasa) a Grunwald Połomia (B klasa). Miła atmosfera na boisku nieco bardziej przysłużyła się drużynie Aramixu, która z rzutów karnych wygrała z przeciwnikiem 5:3. Tego samego dnia, jednak tym razem na stadionie w Niebylcu już od godziny 15.00 odbywały się warsztaty rowerowe oraz pokazy akrobacji rowerowych w wykonaniu Bartka Ćwika, półfinalisty „Mam talent”, zawodnika klubu Stali Mielec z dorobkiem ponad 50 pucharów i medali.
Bartek Ćwik jest jedną z najlepszych osób wykonująca pokazy akrobacji rowerowych i ma aktywny kontakt z publicznością co było widać podczas warsztatów.
Część muzyczna wydarzenia rozpoczął koncert zespołu Insani, a następnie wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce zespołu Agness.
W niedziele wszyscy ponownie spotkaliśmy się na stadionie sportowym w Niebylcu. Obchody rozpoczęły prezentacją dorobku artystycznego orkiestry dętej, która w tym roku obchodzi 70-lecie swojej działalności. Nie zabrakło również występów mażoretek, Promyczków i kapeli „Cajmery”. Krótki układ taneczny zaprezentowali również Kamil Piękoś z Gwoździanki i Kamil Kawalec z Jawornika.
Gminne święto było również okazją do odznaczenia osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju społeczno-kulturalnego naszej gminy. W roku bieżącym, przyznano 9 Nagród Honorowych Wójta Gminy Niebylec w następujących kategoriach:
1) Gospodarka
2) Działalność społeczna
3) Służba publiczna
4) Kultura
5) Oświata
6) Sport
7) Troska o człowieka
8) Krzewienie tradycji i obyczajów
9) Krzewienie wiedzy o regionie
W kategorii Gospodarka nagrodę otrzymał Stanisław Ciuba, właściciel Zakładu Usługowo -Produkcyjno-Handlowego Lutcza. Przedsiębiorstwo pana Stanisława zapewnia szeroki zakres usług stolarskich, realizowanych przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń przez zespół specjalistów, mających bardzo duże doświadczenie w branży.
W kategorii Działalność społeczna, nagrodę otrzymał Grzegorz Smela. Pan Grzegorz z zawodu jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Konieczkowej. Od trzech kadencji zasiada
w Radzie Gminy Niebylec. Jest założycielem Społecznego Muzeum Samorządowego w Konieczkowej, inicjatorem i głównym organizatorem „Nocy muzeów” na terenie gminy oraz działaczem sportowym
w klubie sportowym SMS Neobus Raf-Mar Niebylec.
W kategorii Służba publiczna, nagrodę otrzymał Bolesław Dopart. Pan Bolesław jest wieloletnim członkiem Rady Sołeckiej w Gwoźnicy Górnej. Od przeszło 30 lat jest aktywnym działaczem Kółka Rolniczego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźnicy Górnej. Mimo pracy na gospodarstwie rolnym zawsze znajduje czas dla innych.
W kategorii Kultura, nagrodę otrzymał Serwacy Stanisławczyk. Pan Serwacy z muzyką żyje od dzieciństwa. Zamiłowanie do muzyki ludowej wzbudził w nim jego ojciec. O 1977 r. jest solistą kapeli ludowej „Jany”, członkiem orkiestry dętej, zespołu jazzowego oraz zespołu „trio galicyjskie”. Bierze udział we wszystkich przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury
w Niebylcu.
W kategorii Oświata, nagrodzono Zespół Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi. Począwszy od XIX w. szkoła w Połomi służyła lokalnej społeczności ucząc i wychowując kolejne pokolenia. Dyrektorem Zespołu Szkół jest Barbara Bosek.
W kategorii Sport, nagrodę otrzymał Krzysztof Frączek, były już trener klubu sportowego SMS Neobus Raf-Mar Niebylec. Pod kierownictwem pana Krzysztofa lokalna drużyna siatkówki awansowała do turnieju o awans do I ligi siatkarskiej.
W kategorii Troska o człowieka, nagrodzono Parafialne Koło Caritas w Niebylcu, za całokształt pracy społecznej, a w szczególności zaś za pomoc ludziom potrzebującym. Przewodniczącą koła jest Maria Kramarz.
W kategorii Krzewienie tradycji i obyczajów, nagrodzono Koło Gospodyń Wiejskich w Niebylcu. Poprzez swoją działalność szerzą wśród młodszych mieszkańców gminy, i nie tylko, pamięć o tradycyjnych wartościach i obyczajach. Od strony kulinarnej uświetniają lokalne święta i spotkania. Przewodniczącą Koła jest Alina Kołodziej.
W kategorii Krzewienie wiedzy o regionie, nagrodzono Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Od chwili założenia w 2011 r. Towarzystwo podejmuje wielorakie działania mające na celu m.in. poszerzanie wiedzy o regionie. Instrumentem, który służy temu celowi jest wydawany od 3 lat Rocznik Niebylecki oraz wiele innych publikacji stworzonych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Inicjatorem powstania oraz prezesem zarządu Towarzystwa jest Antoni Chuchla.
Wójt przyznał jeszcze dwie nagrody. Są to nagrody przyznane na podstawie Uchwał Rady Gminy Niebylec z dnia 28 maja 2012 roku oraz z dnia 18 marca 2016 roku w sprawie ustalenia szczegółowych zasad przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Takie wyniki w roku ubiegłym osiągnęło dwoje mieszkańców Gminy Niebylec: zawodniczka karate Oliwia Krupa z Lutczy oraz siatkarz Jacek Pszonka z Baryczki.
Oliwia Krupa na co dzień jest uczennicą Zespołu Szkół w Lutczy oraz trenuje w Krośnieńskim Klubie Kyokushin Karate. Swoją przygodę z karate zaczęła w wieku 9 lat. Na koncie ma udział w wielu zawodach, podczas których zdobywała liczne trofea, m.in. tytuł Międzynarodowej Mistrzyni Węgier. W maju bieżącego roku reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Europy Juniorów w Bułgarii. W 2015 roku uzyskała 3 miejsce wśród najlepszych zawodników swojego klubu.
Jacek Pszonka jest zawodnikiem Klubu Sportowego SMS Neobus Raf-Mar Niebylec, w którym gra na pozycji atakującego. Jednak to z jednym ze swoich poprzednich klubów, a mianowicie z Klubem Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobył w 2015 roku pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Siatkówce Mężczyzn oraz trzecie miejsce
w kategorii ogólnej.
Ponadto została wręczona jeszcze jedna nagroda dla Renaty Kozdraś-pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Pani Renata otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Święto gminy było również okazją do wręczenia nagród laureatom III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Niebylecki Miecz”. Nagrodę odebrał Janusz Pyziński z Podgrodzia k Dębicy. Zajął on II miejsce w kategorii Poezja za zestaw wierszy: „Niebylecki pejzaż", „Tu, nad Stobnicą", „W środku świata". Nagrodę wręczyli prezes Towarzystwa Antoni Chuchla, członkowie komisji konkursowej prof. Zenon Ożóg – przewodniczący, prof. Alicja Jakubowska-Ożóg oraz Katarzyna Grzebyk. W komisji konkursowej zasiadała również Uta Przyboś, córka Juliana Przybosia.