Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.

  • Głos Niebylca - kwartalnik

    Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.

  • Dni Niebylca

    Dni Gminy Niebylec, organizowane są przez GOK w Niebylcu. Co rok w dniach  6-7 lipca. Zawsze jest kolorowo, wesoło i głośno. Każdy mia okazję znaleźć coś dla siebie i odpocząć od codzienności poprzez rozrywkę.

  • Dożynki Gminne

    Dożynki to wyjątkowe święto dla wszystkich mieszkańców gminy a zwłaszcza dla rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w coroczne zbiory.

  • Koncert Noworoczny

    W kalendarzu imprez kulturalnych w gminie Niebylec na dobre wpisał się już, organizowany od kilku lat, NOWOROCZNY KONCERT.

  • Kapela Jany

    Kapela "Jany" została założona w 1977 roku przez Wacława Kozłowskiego. W 1985r. został powołany Gminny Ośrodek Kultury, który przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem jest inż. Wiktor Bochenek.

  • Kapela Cajmery

    Kapela Cajmery powstała w 2000 r. W programie repertuarowym posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i kompozycje własne. Kapela  bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych i piknikach.

  • Mażoretki Dżet

    Założycielem zespołu "Mażoretki Dżet" jest tamburmajor orkiestry dętej w Niebylcu Agnieszka Cynar. Zespół działa od 2008 roku. Dziewczęta prezentują układy taneczno - marszowe żonglując i podrzucając pałeczkami mażoretkowymi.

  • Jazz Band

    Zespół "Jazz Band" powstał w 1998 r. i działa w GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego, ery swingu i transkrypcje muzyki ludowej.

  • Promyczki

    Dziecięcy zespół „PROMYCZKI” działa od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Założycielem i instruktorem choreograficznym jest Agnieszka Cynar.

  • Trijo

    Zespół powstał w 2006 r. i funkcjonuje w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, współpracując z Domem Kultury Sokół w Strzyżowie

  • Spojrzenie

    Grupa zawiązała się w marcu 2009 r. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Zespołem opiekuję się Renata Kozdraś.

  • Orkiestra Dęta

    Orkiestra Dęta założona przez księdza Franciszka Murasa. Na początku była to orkiestra parafialna. Obecnie działa przy GOK w Niebylcu.. Orkiestra swoim repertuarem koncertuje podczas świąt kościelnych i państwowych.

Najnowsze artykuły, wstęp - link czytaj więcej cała treść

DOŻYNKI GMINNE 2016 r.

Niebylec, dnia 25-08-2016

 

DOŻYNKI GMINNE W POŁOMI

dozynki gminne 2016 m

 

Wszystko w przyrodzie ma swój ustalony czas i kolejność. Zasiane wiosną zboża wyrosły, dojrzały i dały rolnikom oczekiwany plon. Długi, znojny i pracowity niegdyś czas żniw staje się obecnie coraz krótszy i łatwiejszy dzięki wszechstronnej mechanizacji. Człowiek musi jednak nad wszystkim czuwać i pilnować, by wszystko było zrobione we właściwej porze. Rolnicy dobrze wiedzą, iż trzeba się śpieszyć i uwijać, by przed Zielną wszystko zboże znalazło się w stodole, bo tak nakazuje odwieczna polska tradycja.
Gdy już wszystko z pól zebrane, żniwa zakończone, należy uwieńczyć to dzieło zasłużoną zabawą i odpoczynkiem. A najlepszy czas ku temu to dożynki – wielowiekowy wiejski obrzęd, który już na stałe wpisał się do kalendarium imprez każdej polskiej gminy lub wsi.

 

dozynki gminne 2016

 

Kliknij w obrazek

 

W tym roku 14 sierpnia spotkaliśmy się na dożynkach w Połomi. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęto od Mszy świętej polowej, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Artur Grzęda i ks. Jan Młynarczyk. Pełne treści
i symbolicznych przykładów kazanie wygłosił ks. Artur. „Pachnie na stole świeży chleb, pieczony z nowej mąki to nad kłosami tego chleba latem śpiewały skowronki. W tym bochnie jest zaklęte życie i wszystkich nas przetrwają
i ciało Twoje dobry Jezu z miłością nam oddają. Na każdym naszym stole każdą kromkę dzielimy z głodnym spełniając bożą wolę. Tymi słowami rozpoczął homilię ks. proboszcz nawiązując do symboliki chleba, który jest głównym bohaterem na polskim stole i choć nie zawsze było go wiele to zawsze starczało dla rodziny, biednych
i potrzebujących. Kończąc podsumował abyśmy szanowali wzajemnie owoce swojej pracy, dzielili się chlebem
z innymi miłością i dobrocią i tak wychowywali młode pokolenie o którym mówił ojciec święty Jan Paweł II-„Jesteście miłością i nadzieją kościoła i świata”. Dzisiaj takie wielkie szczęść Boże waszej pracy i Bóg zapłać za tegoroczny chleb najcenniejszy skarb od Boga i ludzkiej pracy. Po skończonej Mszy Św. rozpoczęła się oficjalna część dożynek, którą otworzyła prowadząca Agnieszka Cynar z GOK Niebylec. Emeryci i renciści z Połomi odśpiewali kuplety, których teksty specjalnie przygotowane zostały na tę okazję, a sołtys wsi Antoni Basamon przywitał wszystkich zaproszonych gości, grupy wieńcowe oraz mieszkańców naszej gminy. W dalszej części starostowie Ewa i Waldemar Józefczyk wręczyli chleb wójtowi gminy Zbigniewowi Korabowi, dziękując panu Bogu za zebrane plony i aby wójt dzielił go sprawiedliwie wśród mieszkańców i nikomu go nie zabrakło.
W przemówieniu Zbigniew Korab mówił o szacunku dla rolników bo to właśnie dzięki ich ciężkiej pracy w trudzie i znoju możemy świętować oni mogą te plony zbierać, a my możemy kosztować chleba. Na koniec złożył podziękowanie grupom wieńcowym i paniom z KGW za to, że kultywują tą piękną polską tradycję życząc wszystkim miłych wrażeń i radosnego świętowania. Odczytano również listy gratulacyjne przysłane od władz Rzeszowa i Strzyżowa. Głos zabrał również wiceburmistrz miasta i gminy Sieniawa Janusz Świt dziękując
z zaproszenie. W dalszej części na scenie wystąpił ZPiT „Lubenka” z Lubeni prezentujący folklor ziemi rzeszowskiej oraz innych regionów Polski. Później nadszedł czas na prezentację wieńców. W tym roku było ich 16. Wieńce dożynkowe prezentowały się znakomicie jak co roku. Na ich przykładzie najlepiej widać, jak wiele pracy zostało włożone w przygotowania, a przecież są tylko radosnym symbolem trudu włożonego w prace polne przez cały sezon. Kolejno po gospodarzach dożynek , gospodynie i gospodarze reprezentujące sołectwa gminne mówiły
o swoich wieńcach i recytowały wiersze. Komisja w składzie: Małgorzata Barć-dyrektor GOK Lubenia, Renata Kozdraś instruktor GOK Niebylec i Adam Poręba-członek zarządu stowarzyszenia LGD CK Podkarpacie wytypowała regulaminowo dwa wieńce na dożynki powiatowe do Kozłówka gm. Wiśniowa. Były to: wieniec
z Małówki i wieniec KGW z Jawornika. Natomiast wieniec KGW z Konieczkowej otrzymał wyróżnienie. Kolejnym punktem imprezy było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla byłych i obecnych przewodniczących KGW z okazji Jubileuszu 150-lecia pojawienia się kół gospodyń wiejskich na ziemiach polskich. Jest to święto jednej z najstarszych organizacji, która najpiękniej wpisała się w historię funkcjonowania organizacji społecznych, w historię wsi polskiej, w historię naszej ojczyzny. Dyplomy wręczali przewodnicząca Rady Gminy Danuta Lęcznar i wójt Zbigniew Korab. Wszystkie grupy wieńcowe również otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne, które wręczyli: dyr. GOK Lubenia Małgorzata Barć, p. o dyrektora GOK Agnieszka Cynar, ks. Artur Grzęda oraz wójt gminy Niebylec Zbigniew Korab. Obok dożynkowej sceny prezentowały się stoiska z jadłem. Oprócz świeżego, wspaniale wypieczonego chleba na stołach było mnóstwo ciast, kanapek, wyśmienitego smalcu, i pachniał pyszny bigos. Można było oglądać liczne stoiska wystawowe – rękodzielnicze, trofea łowieckie koła „Bażant”, pszczelarskie oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego i KRUS. Podegustować wino z winnicy „Spotkaniówka”
z Połomi oraz Przeworska. Dla najmłodszych było wesołe miasteczko firmy Quattro a gastronomię zapewniła firma Toskania. Bardzo dziękujemy naszym sponsorom pani Teresie Sierżędze Nowosad i piekarni w Niebylcu. Dożynkowy dzień został zwieńczony zabawą taneczną, która toczyła się do późnej nocy w takt zespołu „Maxim”. Organizatorami święta byli: Wójt Gminy Niebylec, Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu, parafia rzymskokatolicka, sołectwo, KGW, ZEiR i OSP w Połomi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Konkurs  ph. „Przysiółek w Twojej wsi” Przysiółek,  jak czytamy w  Wikipedii, to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi, mogące stanowić jej integralną część. Zgodnie…

Oglądaj cały artykuł
Konkurs

Zapraszamy do udziału w XXIX FESTIWALU PIOSENKI RÓŻNEJ

Oglądaj cały artykuł
XXIX FESTIWAL PIOSENKI RÓŻNEJ

INFORMACJA !!! INFORMUJEMY, ŻE DNIA 9.06.2023 r. (PIĄTEK) GMINNY OŚRODEK KULTURY W NIEBYLCU BEDZIE NIECZYNNY

Oglądaj cały artykuł
INFORMACJA

Z okazji rozpoczynających się wakacji  Gminny Ośrodek Kultury proponuje                                     WYCIECZKĘ dla chętnych dzieci ze szkół z terenu gminy Niebylec w kategorii wiekowej od IV do…

Oglądaj cały artykuł
WYCIECZKA-AKTYWNE ROZTOCZE WSCHODNIE

INFORMACJA INFORMUJEMY, ŻE DNIA 22.05.2023 R. GMINNY OŚRODEK KULTURY W NIEBYLCU BĘDZIE NIECZYNNY

Oglądaj cały artykuł
INFORMACJA

REGULAMIN  udziału  w występach artystycznych zorganizowanych w ramach Święta Rodziny w Konieczkowej, dnia 4 czerwca 2023r.  Organizatorem „Święta Rodziny" jest Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu.…

Oglądaj cały artykuł
Święto Rodziny w Konieczkowej

GOK Niebylec tel 17 277 30 30