Odwiedza nas 398 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 10-05-2017 r.
„A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa…
Teraz stoję twarzą w twarz, z tym który jest…”
tak w jednym ze swoich poematów pisał Jan Paweł II.
Szczegóły w czytaj więcej.
Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II. Ks. kard. Stanisław Dziwisz tak o nim wspomina : „Jan Paweł II był nam przewodnikiem, nauczycielem i ojcem.
Przez tysiąc lat polskiej historii nie było nikogo, kto by w tak wielkim stopniu zyskał autorytet i miłość rodaków, pomimo tego ( a może właśnie dla tego), że mówił prawdę, zachęcał do stosowania twardych zasad moralnych i głosił trudną naukę Chrystusa.
Nie ma go już wśród nas, ale słowa, które kierował do nas pozostały”…
2 kwietnia 2017 r. minęła 12 rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, gdyby żył to 18 maja obchodziłby 97 urodziny.
14 stycznia 2011 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie i wyznaczył na dzień 1 maja 2011 r. beatyfikację papieża Jana Pawła II, a kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.
Wspominając te wszystkie ważne dla nas wydarzenia Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zorganizował, po raz kolejny, wieczór literacki ph. „Pamiętamy” przypominając życie i twórczość poetycką naszego Wielkiego Polaka.
Dnia 28 kwietnia w sali Ośrodka Kultury spotkali się recytatorzy, nauczyciele, mieszkańcy Niebylca i okolic, aby zaprezentować twórczość literacką pełną wiary, nadziei i miłości. W propozycjach poetyckich i fragmentach prozy, które złożyły się na program wieczoru, odnaleźć można było myśli i słowa Karola Wojtyły - Jana Pawła II, ale także refleksje i prawdy zawarte w tekstach innych autorów.
Interpretacji wybranych utworów, w formie recytowanej i śpiewanej, wysłuchała Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Szlachta, instruktor DK „Sokół” w Strzyżowie, ks. Czesław Goraj, proboszcz parafii w Niebylcu oraz Wiktor Bochenek, poeta, muzyk, emerytowany dyr. GOK w Niebylcu.
14 uczestników w różnych kategoriach wiekowych zaproponowało zebranym chwilę refleksji, wyciszenia, wędrówki w głąb duszy i wzbudziło wiele pozytywnych emocji.
Łucja i Klara Borkowskie z Gwoźnicy Górnej, Alicja Murias, Iwona Smela, Iwona Korzeniowska, Klaudia Stanisławczyk z Konieczkowej oraz Julia Flisiak z Rzeszowa zaprezentowały się w kategorii wiekowej od 13 do 15 lat.
W kategorii wiekowej od 16 do 18 lat niestety nie zgłosili się chętni do udziału. Natomiast następna kategoria, lat od 19 do 49, zaproponowała muzyczne kompozycje wybranych tekstów; tu usłyszeliśmy Justynę Olak z Rzeszowa oraz Karinę i Kingę Janusz z Baryczki.
W ostatniej kategorii prezentowały się osoby w wieku 50 lat i więcej; była to Maria Domaradzka z Jawornika oraz Irena Dzindzio i Adam Bosek z Połomi. Wśród prezentowanych tekstów usłyszeliśmy m.in. fragmenty z poematów „ Wybrzeża pełne ciszy”, „Przed sklepem jubilera”, „Hiob”, utwory: „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Matka”, „Imię”, autorstwa Karola Wojtyły, ale także wiersze i prozę takich autorów jak: ks. Jan Twardowski, Andrzej Krupiński, Małgorzata Nawrocka, Jan Brzechwa, Dorota Terakowska oraz lokalnych twórców Bronisławy Fijałkowskiej i Edyty Pietrasz.
Komisja i organizator konkursu złożyli wszystkim uczestnikom szczególne gratulacje. Przede wszystkim za udział i poświęcenie swojego wolnego czasu na wspólne przeżywanie na nowo tego co pozostawił nam po sobie Jan Paweł II, za zadanie sobie trudu przyswojenia pamięciowego pewnych treści i artystyczne przekazanie prawd w nich zawartych.
Wszyscy uczestnicy mogli poczuć się zwycięzcami , bowiem Komisja każdemu z recytatorów przyznała I, II lub III miejsce. Organizator przygotował też pamiątkowe upominki w formie książek, które stanowić mogą źródło tekstów do następnych podobnych prezentacji.
Dziękuję uczestnikom za swoistą ucztę dla duszy, którą udało nam się wspólnie stworzyć, z ogromną przyjemnością prowadząca to spotkanie Renata Kozdraś.