Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 29-05-2017 r.
"Człowiek tworzy kulturę, ale także kultura tworzy człowieka,
jego prawdziwe człowieczeństwo, gdyż sięga do duchowości"
Św. Jan Paweł II
.
Szczegóły w czytaj więcej.
Orkiestra dęta wraz z Mażoretkami z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu po raz czwarty stanęła przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. 20 maja br. odbył się VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr "Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie", objęty honorowym patronatem przez Nuncjusza Apostolskiego Arcybiskupa Salvatore Pennacchio, Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Ordynariusza Diecezji Włocławskiej Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Na licheński zlot przybyły chóry i orkiestry z całego kraju. Muzycy spotykają się w Licheniu w cyklu dwuletnim.
Głównym punktem była wspólna Msza Św., następnie koncert na schodach prowadzących do świątyni. Pod batutą dyrygenta płk. Mariana Chmielowskiego rozpoczęła się próba wszystkich orkiestr i chórów.
Punktualnie o godz.12.00 przy dźwiękach "Marsza Strażaków", odegranego przez orkiestry do głównego ołtarza procesyjnie przeszli kapłani z asystą liturgiczną oraz pocztami sztandarowymi OSP.
Koncelebrowane nabożeństwo prowadził kustosz licheńskiego sanktuarium, który w wygłoszonym słowie zachęcał wiernych do naśladowania Jezusa Chrystusa w życiu codziennym, jak również przybliżył słowa św. Jana Pawła II "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali", aby uzyskać zbawienie i przybliżyć się do Boga, trzeba dużo się modlić i pracować nad sobą.
Podczas Mszy Św. oprawę muzyczną stanowiły pieśni m.in. "O Maryjo witam Cię", "Gaude Mater Polonia", "Ciebie Boga wysławiamy", "Abba Ojcze", "Boże coś Polskę", "Ave verum", oczywiście nie zabrakło ukochanej pieśni św. Jana Pawła II "Barki".
Po Mszy Św. muzycy mieli chwilę przerwy, aby w ciszy pomodlić sie przed licheńską Panią, zanieść podziękowania i prośby, zawierzyć siebie Matce, jak również zwiedzić to cudowne miejsce.
Przed koncertem na schodach do bazyliki ponownie wszystkie chóry i orkiestry spotkały się na próbie, po której rozbrzmiał przepiękny koncert dedykowany naszemu ukochanemu świętemu Janowi Pawłowi II. Konferansjerem był ks. prof. Kazimierz Szymoniak, wieloletni wykładowca akademicki, związany m.in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W repertuarze koncertu znalazły się pieśni i utwory tj. "Subito Santo", "Hymn Watykanu", "Apel Jasnogórski", "Romanza", "Wysoka Katedra", Laudate Dominium", "Mazurek 3-go maja", "Budujemy Kościół Boży", "Modlitwa o pokój" i inne.
Na zakończenie Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Alojzy Mering pobłogosławił wszystkich obecnych i w asyście przedstawicieli chórów i orkiestr złożył bukiet czerwonych róż pod pomnikiem papieża - Polaka.
Miłym akcentem było otrzymanie od organizatorów, którymi byli: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej sadzonek dębu, wyhodowanego z żołędzi dębu św. Jana Pawła II, rosnącego na placu przy bazylice licheńskiej. Ten symbol ma przypominać, że warto wcielać w życie i przekazywać następnym pokoleniom naukę naszego papieża.
W niedzielę 21 maja o godz. 7.30. wspólnie z zaprzyjaźnioną orkiestrą dęta z Rakszawy wzięliśmy udział we Mszy Św. celebrowanej w bazylice Matki Bożej Licheńskiej, uświetniając liturgię oprawą muzyczną.
Przed błogosławieństwem wiernych kapelmistrzowie orkiestr otrzymali z rąk kustosza sanktuarium podziękowanie za zaangażowanie i uświetnienie oprawy lliturgii oraz zawierzył muzyków wstawiennictwu i opiece Maryi i Jej Syna Jezusa Chrystusa, następnie udzielił błogosławieństwa na dalszą posługę.
Po Mszy Św. przed sanktuarium rozbrzmiały dźwięki utworów muzycznych w wykonaniu orkiestr, do których tańczyły Mażoretki.
VII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr "Św. Janowi Pawłowi II w Hołdzie" już za nami. W naszych pamięciach pozostaną te wspaniałe chwile przeżyte w Licheniu. Bardzo dziękuje członkom orkiestry dętej i Mażoretkom za udział w tej pielgrzymce.
Zapisaliśmy się na kartach kroniki, która będzie przypominać nasze uczestnictwo w życiu społecznym.
Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za uczestnictwo promujące nasza kulturę, która wpływa na właściwe kształtowanie wartości życiowych i społecznych.
Życzę nam wszystkim dalszej tak owocnej pracy, wiele sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
A. Cynar
Komentarze