Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 17-07-2018
Święto gminy, organizowane rokrocznie przez wójta gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury, rozpoczęło się w piątek 29 czerwca premierowym spektaklem „Dwie połówki pomarańczy” w wykonaniu grupy „Spojrzenie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu pod kierunkiem Renaty Kozdraś. Widzowie mogli zobaczyć pewne ciekawe perypetie prezentowanych postaci, które szukały swojej połówki, czyli drugiej osoby. Ukazane sceny złożyły się na widowisko przepełnione dużą dawką dowcipu i humoru.
Sobota rozpoczęła się towarzyskim meczem piłki siatkowej rozegranej w hali sportowej w Niebylcu. W spotkaniu udział wzięły dwie drużyny mieszane (3 kobiety i 3 mężczyzn) z miejscowości Baryczka i Lutcza. Po ciężkiej, wyrównanej walce, zwycięzcami została drużyna z Baryczki. Uczestników udekorowano medalami i wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy. W godzinach wieczornych mieszkańcy gminy jak również przybyli goście bawili się przy dźwiękach zespołu muzycznego Expert Music . Gwiazdą soboty był zespół Disco Polo Skalars.
Galeria I dzień
Oglądnij galerię klikając na zdjęcie.
Niedzielne popołudnie rozpoczęto blokiem artystycznym dla dzieci. Zaproszona przez organizatorów Smerfetka prowadziła zabawy integracyjne zapraszając do wspólnej zabawy najmłodszych i ich rodziców. W przerwach występowały zespoły taneczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu „Promyczki” i Mażoretki, grupy młodsze prowadzone przez Agnieszkę Cynar. Następnie usłyszeliśmy Kingę Guzik, która wykonała trzy piosenki , a później ze sceny popłynęły melodie jazzu tradycyjnego w wykonaniu zespołu Jazz Band działającego przy GOK w Niebylcu pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Niespodzianką dla przybyłych widzów było przygotowanie przez Jazz Band dwóch utworów muzycznych do drgającego rytmem obrotów jednego z silników eksponowanych z Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej. Opiekun Muzeum Grzegorz Smela przygotował prezentację wybranych silników i ich historie. Obchodom Dni Niebylca towarzyszyły także stoiska rękodzielnicze Ewy Tarańskiej, Moniki Korab i Klubu „Zręczne ręce” .W trakcie imprezy odbyło się podsumowanie dwóch konkursów literackich. Pierwszy, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury pn. „ Bóg, honor, ojczyzna i pamięć -wartości, które należy pielęgnować”, ogłoszony został w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagrody laureatom wręczyła Urszula Rędziniak, członek komisji , dyr. GOK Agnieszka Cynar i Renata Kozdraś. Drugi V Ogólnopolski Konkurs Literacki „O niebylecki miecz” został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Zwycięzcom nagrody wręczyli, prezes Towarzystwa Antoni Chuchla, członkowie komisji konkursowej prof. Zenon Ożóg, prof. Alicja Jakubowska-Ożóg , Danuta Lęcznar oraz wójt Zbigniew Korab.
Kulminacją obchodów Dni Gminy Niebylec było wręczenie honorowych nagród przyznawanych przez wójta gminy Niebylec wyróżnionym osobom i instytucjom za działania podejmowane na rzecz społeczności lokalnej, jak również kształtowania pożądanych postaw i zachowań w działalności jednostek i grup społecznych.
W roku bieżącym, przyznano 9 nagród w następujących kategoriach: kultura, oświata, krzewienie tradycji i zwyczajów kulinarnych, turystyka, służba publiczna, gospodarka, sport, ochrona dziedzictwa narodowego, rozrywka.
W kategorii Kultura, nagrodzono Edytę Pietrasz, mieszkankę Baryczki. Poetkę, autorkę 6 tomików wierszy. Swoje pierwsze wiersze opublikowała w 2002 r. w „Głosie Niebylca”. Tematyka jej utworów związana jest z codziennym życiem, przyrodą, religią, związkami uczuciowymi z bliskimi jej osobami.
W kategorii Turystyka nagrodę otrzymali Państwo Grażyna Barć i Krzysztof Kotowicz właściciele winnicy „Spotkaniówka” w Połomi. Nagrodzeni są prekursorami w uprawie winorośli i produkcji wina w naszej gminie. Winnica specjalizuje się w uprawie 5 odmian winorośli: Bianca, Seyval Blanc, Hibernal, Rondo i Regent. Produkowane tu wina podawane są w renomowanych polskich restauracjach i kawiarniach.
W kategorii Krzewienie tradycji i zwyczajów kulinarnych, nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Gwoźnicy Górnej. Jest to organizacja działająca od blisko 70 lat, której celem jest poprawa życia mieszkańców, aktywizacja kobiet wiejskich Gwoźnicy, troska o kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych. Nagrodę odebrała przewodnicząca KGW Małgorzata Banaś.
W kategorii Gospodarka, nagrodę otrzymał Roman Mandela właściciel firmy TRANSIRMA w Lutczy. Firma świadczy usługi w sektorze transportowym i spedycyjnym.
W kategorii Oświata, nagrodę otrzymał Antoni Baszak dyrektor Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy, który jest nauczycielem z 30 letnim stażem. Funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Lutczy pełni od 1 września 2007 r. W 2017 r. otrzymał za swoją pracę ocenę wyróżniającą od Kuratora Oświaty w Rzeszowie.
W kategorii Rozrywka nagrodę otrzymał Zespół Muzyczny „AGNESS” z Konieczkowej. Zespół „AGNESS” w 5-osobowym składzie zajmuje się profesjonalną obsługą imprez okolicznościowych. Tworzy też własną muzykę. Zespół w 2018 r. brał udział w programie telewizyjnym Disco Star.
W kategorii Służba publiczna, nagrodę otrzymał Józef Sołtys wieloletni sołtys wsi Niebylec. Pan Józef jest inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć społecznych. Aktywnie angażuje się również w działalność parafii. Na co dzień pracuje zawodowo jako tokarz, operator maszyn numerycznych w Rzeszowie.
W kategorii Sport, nagrodzono Uczniowski Klub Sportowy „Gwoździk” z Gwoźnicy Dolnej. Klub funkcjonuje od 1996 r. Kształci dzieci i młodzież w dwóch dyscyplinach: tenisie stołowym i narciarstwie alpejskim. Prezesem Klubu jest Zbigniew Pięciak.
W kategorii Ochrona dziedzictwa narodowego nagrodę otrzymał ksiądz kanonik Czesław Goraj. Ksiądz Czesław od 2012 r. jest proboszczem parafii niebyleckiej. Od początku swojej posługi podjął trud renowacji zabytkowej cerkwi p.w. Kosmy i Damiana w Gwoździance, a także zabytkowych elementów kościoła parafialnego w Niebylcu. W tym zakresie odnowiono ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne. Obecnie planowany jest remont obrazu Wniebowzięcia NMP.
Wójt Zbigniew Korab przyznał jeszcze dwie nagrody specjalne. Jedną z tych nagród otrzymała Oliwia Krupa uczennica Zespołu Szkół w Lutczy, która zdobywa wysokie wyniki sportowe w karate, m. in. zajęła III miejsce w Pucharze Europy. Oliwia trenuje w Krośnieńskim Klubie Kyokushin Karate. Drugą nagrodę otrzymał Patryk Kozdroń, który trenuje siatkówkę. Jest zawodnikiem klubu Sportowego Neobus Raf-Mar Niebylec. Wraz z drużyną Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobył w 2017 r. Akademickie Mistrzostwo Europy w piłce siatkowej. Wręczona została jeszcze jedna nagroda od Zarządu Powiatu Strzyżowskiego dla zespołu taneczno-marszowego Mażoretek, obchodzącego 10 – lecie działalności artystycznej . Jest to nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrodę w imieniu starosty strzyżowskiego wręczył radny rady powiatu Tadeusz Gruba.
Po zakończeniu oficjalnej części przyszedł czas na koncert gwiazdy wieczoru. Na scenie gościliśmy piosenkarkę, autorkę testów, projektantkę mody, reprezentantkę Polski wraz z Donatanem w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 r. „ Cleo” - Joanna Klepko swoim głosem oczarowała licznie zgromadzoną publiczność. Wszyscy wspólnie z artystką śpiewali najpopularniejsze przeboje m.in.„ Łowcy gwiazd” czy „My Słowianie”. Z pewnością solistka również poczuła pozytywną energię płynącą od publiczności, gdyż nie obeszło się bez bisu. Wójt Zbigniew Korab podziękował artystce za wspaniały występ, który na długo pozostanie w pamięci widzów. Dodatkową piosenkę w wykonaniu Cleo „Łowcy gwiazd ”wójt zadedykował mieszkańcom gminy jak również wszystkim przybyłym gościom. Po koncercie cierpliwie i z uśmiechem piosenkarka rozdawała autografy oraz fotografowała się z publicznością.
W dalszej części wieczoru wszyscy bawili się z DJ Witkiem. Jak co roku tradycyjnie dziękujemy firmie Dagamix z Krakowa za obsługę gastronomiczną oraz wesołe miasteczko, sfinansowanie występu tegorocznej gwiazdy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Niebylca za pomoc w organizacji imprezy, zabezpieczenia pomocy medycznej i ruchu drogowego.
Do zobaczenia za rok.
A. Cynar.
Galeria II dzień