Odwiedza nas 128 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 28-11-2018
„NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE”
Z. Herbert
Sala Gminnego Ośrodka Kultury w listopadowy wieczór wypełniła się osobami, które wzięły udział przede wszystkim w konkursie tekstów recytowanych i śpiewanych ph. „Pamiętamy”.
Tym razem było to wspomnienie dwóch postaci św. Jana Pawła II, wielkiego człowieka i Polaka w 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i Zbigniewa Herberta w 20 rocznicę Jego śmierci. Co te dwie osobowości łączy? Na pewno obaj byli pisarzami, wiele podróżowali, posługiwali się kilkoma językami, ukochali prawdę i wolność, a przede wszystkim czuli się odpowiedzialni za swoją ojczyznę.
Motyw Ojczyzny i jej wolności przejawia się chociażby w tekstach : "Myśląc Ojczyzna" Karola Wojtyły i "Pan Cogito - powrót" Zbigniewa Herberta, które dopełniają się i oświetlają wzajemnie.
Obydwu autorów łączy znak równości między ojczyzną - językiem, mową, polszczyzną. Ale czy tylko to ? Tych poetów łączy także "koncepcja podmiotu lirycznego, który współgra z poglądami filozoficznymi autora". Inne podobieństwo łączy ich na poziomie poetyki - niektóre wiersze mają charakter traktatów: na przykład "Trzy studia realizmu" Herberta, czy większość wierszy Karola Wojtyły z okresu krakowskiego , a potem „Tryptyk rzymski” wydany już jako Jan Paweł II. Najważniejszy wydaje się jednak poziom ideowy - wyrastający z neoklasycyzmu, z "nawiązania do tradycji polskiego romantyzmu i związku z chrześcijańską literaturą mistyczną". Wszystko to można było zauważyć w prezentowanych utworach , przytoczonych cytatach, czy przywołanych słowach Bohaterów tego spotkania. W czasie prezentacji medialnej skupiono się na niektórych faktach i wydarzeniach z życia i twórczej działalności, a przede wszystkim z czasu wyboru czyli pamiętnego konklawe kiedy to Karol Wojtyła stał się 262 następcą św. Piotra. W obrazach i słowie przypomniano, że ten rok ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Który tak jak św. Jan Paweł II , Jerzy Popiełuszko, czy Józef Piłsudski wybrał honor i ukochał prawdę. Był bezkompromisowym rycerzem swoich czasów krocząc trudną drogą „płynąc pod prąd”.
Po przedstawieniu Komisji konkursowej, w składzie : Małgorzata Wyżykowska radna naszej Gminy , ks. proboszcz Czesław Goraj z parafii w Niebylcu i Renata Kozdraś z GOK w Niebylcu, rozpoczęła się prezentacja przygotowanych tekstów. W tej części wzięło udział sześciu recytatorów, każdy z nich przedstawił interpretację dwóch utworów ; Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. I tak zebrani usłyszeli fragmenty utworów: „Wybrzeża pełne ciszy”, „Profile Cyrenejczyka, ,”Opowieść o drzewie zranionym”, „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, Szymona z Cyreny” z twórczości Karola Wojtyły oraz utwory : „Modlitwę ludzi wolnych”, „U wrót doliny”, Hakeldama”, „Matka” , „Siódmy anioł” i „17 IX” z poezji Zbigniewa Herberta. Podsumowując konkurs Komisja przyznała wszystkim uczestnikom nagrody i następujące miejsca ; I Miejsce dla Klary Borkowskiej z Gwoźnicy Górnej, II Miejsce dla Patrycji Pietrasz z Lutczy i Magdaleny Hadam z Jawornika, a III Miejsca dla Justyny Migalskiej z Lutczy, Marty Dziury z Blizianki i Mateusza Stawarza z Jawornika. Ostatnim punktem spotkania było słuchowisko „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta przygotowane przez Eryka Trojanowskiego i Edytę Jakóbską z grupy „Spojrzenie”. „Drugi pokój" to przerażające studium ludzkiej psychiki, a także przejmujący traktat o śmierci i samotności.Herbert wprowadza nas w sam środek jakiejś „sprawy". Mimowolnie stajemy się świadkami konfliktu jaki rozgrywa się między Nią, Nim, i tą trzecią, najbardziej tajemniczą postacią dramatu, którą poeta określa jako TO, co jest za ścianą. Lęk, strach, desperacja, niepokój – te uczucia towarzyszą bohaterom od samego początku... O postaciach dramatu wiemy niewiele – On i Ona to małżeństwo, które przez trzy lata dzieli mieszkanie ze starszą kobietą (przyjęła ich do siebie w zamian za opiekę). W pewnym momencie jej obecność zaczyna ich drażnić, z czasem staje się nie do zniesienia... Małżeństwo prowadzi ze sobą pewnego rodzaju grę pozorów - pełną niedomówień, skrywanych emocji, ale oboje wiedzą, że pragną tylko jednego – śmierci kobiety...
Wieczór 22 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu upłynął w atmosferze melancholii, emocji i wzruszeń, które sięgnęły najgłębszych pokładów naszej duszy. Można było oderwać się od codzienności i odpłynąć w przestrzeń duchową. Zarazem doceniając te wszystkie nadrzędne wartości, które należy pielęgnować jak miłość, prawdę, wolność, godność człowieka i odwagę w pozostaniu wiernym sobie.
Organizatorzy dziękują uczestnikom i ich opiekunom za udział w tym spotkaniu.
Kliknij w obraz i oglądaj galerię.