Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 05-06-2019
"Bazylika chce słuchać waszego grania i śpiewu
- to śpiewanie jest przygotowaniem do nieba".
Za nami VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. 25 maja 2019 r. do Lichenia przybyło ponad tysiąc muzyków w tym Orkiestra Dęta i Mażoretki z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu. Swoją muzyczną twórczością oddawali hołd świętemu Janowi Pawłowi II.
Amatorskie orkiestry i chóry zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych spotykają się w Bazylice licheńskiej co dwa lata. Organizatorami wydarzenia byli: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ochotnicza Straż Pożarna Licheń Stary. Honorowy Patronat Zlotu objęli: Nuncjusz Apostolski Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak oraz Biskup Włocławski Wiesław Mering. W sobotnie popołudnie o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej odbyła się uroczysta Msza św., poprzedzona próbą wszystkich orkiestr i chórów biorących udział w Zlocie. Nad oprawą muzyczną czuwał dyrygent Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Eucharystię koncelebrowano pod przewodnictwem wicekustosza Sanktuarium, ks. Adama Stankiewicza MIC.
W wygłoszonej homilii Marianin odwoływał się do wezwania papieża Jana Pawła II "Niech wstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, jak również do słów wypowiedzianych w 1999 r. w Licheniu, iż każde sanktuarium jest jak dom Św. Elżbiety, do którego przychodzi Matka Jezusa", mówiąc te słowa, myślał o naszych sercach. Oprawę muzyczną liturgii stanowiły pieśni: "Gaude Mater Polonia", Ave verum corpus", " O Maryjo witam Cię", "Jeden chleb", "Z dawna Polski tyś Królową", "U drzwi Twoich", "Ciebie Boga wysławimy", 'Boże coś Polskę", bliska sercu papieżowi "Barka", "Marsz Strażaków", który wprowadzał i wyprowadzał poczty sztandarowe. Po Eucharystii każdy mógł stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, doświadczając Boga i Jego nieskończonego miłosierdzia. Maryja staje się naszą przewodniczką w drodze do Boga. Dzięki niej otrzymujemy od Niego wiele łask, które czynią nas szczęśliwymi
i patrzącymi w przyszłość nadzieją. To wiara i nadzieja są podporą w najtrudniejszych momentach naszego życia. W tym cudownym miejscu możemy poprzez amatorską twórczość artystyczną podziękować Bogu za talent jaki nam dał. Po południu o godz. 17.00. na schodach Sanktuarium, gdzie odbył się koncert wieńczący VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr, poprzedzony wspólną próbą muzyków, 20 lat temu w tym miejscu przemawiał papież Jan Paweł II, nazywając bazylikę znakiem wiary i miłości. Jego słowa podczas koncertu przypomniał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium. Hymnem Polski i Watykanu rozpoczęto koncert. Wydarzenie poprowadził ks. prof. Kazimierz Szymionik. We wspólnym wykonaniu orkiestr i chórów pod batutą Mariana Chmielewskiego, pielgrzymi mieli okazję usłyszeć kilkanaście utworów muzycznych t.j. "Romanza", "Mazurek 3 Maja", "Rota", "Barka", "Gaude Mater Polonia", "Subito,Santo", "Apel Jasnogórski", "O Boże mój", "Modlitwa o pokój", "Laudate Dominum", "Budujemy Kościół Boży", "Abba Ojcze", "Highland Cathedral". Z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki, wykonano utwór "Prząśniczka" –napisany przez Moniuszkę, w opracowaniu Grzegorza Duchnowskiego.
Na koniec spotkania kustosz Sanktuarium ks. Janusz Kumala MIC dziękując za ucztę muzyczną powiedział: “Bazylika chce słuchać waszego grania i śpiewu- to śpiewanie jest przygotowaniem do nieba”. Po koncercie orkiestry z Niebylca i Rakszawy zagrały utwory muzyczne, do których zatańczyły Mażoretki. Widownia nie oszczędzała braw, prosząc o bis. W drugim dniu pielgrzymki współuczestniczyliśmy w oprawie Mszy św. orkiestra uświetniała stronę muzyczną, koleżanki: Alicja Kłonicka zaśpiewała psalm, a Wiktoria Dudzińska przeczytała II czytanie. Po Mszy św. tradycyjnie przed bazyliką zespoły wspólnie wystąpiły, wzbudzając zainteresowanie pielgrzymów. Te dwa dni pobytu w Licheniu umocniły nas w przekonaniu kim jesteśmy jako jednostka i jako wspólnota. Twórczy wkład artystyczny, emocje oraz niezapomniane przeżycia artystyczne związane z pielgrzymką na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich. Nadal bardzo chętnie będziemy się włączać w upiększanie muzycznej oprawy Zlotu w Hołdzie Św. Janowi Pawłowi II. Z głębi serca dziękuję wszystkim za uczestnictwo w tym wydarzeniu. Dziękuję za poświęcony czas muzykom w opracowaniu repertuaru muzycznego Mszy.św. i koncertu, jak również mażoretkom za wiele godzin prób w przygotowaniu układów tanecznych. Swoją działalnością orkiestra i mażoretki są wspaniałymi ambasadorami naszej kultury regionalnej. Poszerzają swoje horyzonty poprzez otwarcie na współpracę w działaniach organizacji. Przyczyniają się do wkładu w dzieło utrwalania tożsamości kulturowej. Swoją postawą zespoły godnie reprezentowały Gminny
Ośrodek Kultury, gminę Niebylec, jak również powiat strzyżowski.
A. Cynar
Kliknij w obraz i oglądaj galerię.