Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.
Niebylec, dnia 13-09-2019
ZAPOMNIANE TECHNIKI OBRÓBKI DREWNA
Tradycyjne dożynki to nie tylko święto rolnictwa i rolników, ale także okazja do kultywowania tradycji i przypominania historii, na przykład przez przedstawianie zapomnianych już dziś czynności będących codziennością dla minionych pokoleń.
Tak było i tym razem w czasie Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbyły się 08.09.2019 r. na stadionie w Niebylcu. Za sprawą pokazu zapomnianych technik obróbki drewna, przygotowanego przez Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej oraz Nadleśnictwo Strzyżów zgromadzeni na chwilę przenieśli się w czasie do lat, kiedy podstawowym budulcem było drewno a wszelkie związane z nim prace wykonywano ręcznie, Nasi rekonstruktorzy po kolei prezentowali okorowywanie przy pomocy ośnika, ociosywanie belki siekierą i toporami, rżnięcie drzewa w poprzek piłą typu „twoja moja” no i przede wszystkim przecieranie kloca na deski przy pomocy specjalnych pił zwanych trackami. Chyba ta właśnie czynność wzbudzała największe zainteresowanie widzów, bo po pierwsze cała konstrukcja traka (choćby ze względu na gabaryty) przyciągała uwagę a po drugie czynność ta wymagała najpierw wtoczenia ciężkiego kloca na wierzch traka oraz wyjścia jednego z rekonstruktorów na szczyt tej konstrukcji podczas gdy drugi stanął dokładnie pod nim. Nasi rekonstruktorzy posługiwali się w tej czynności długą piłą, której ostrza gwarantują rżnięcie tylko w jedną stronę. Osoba będąca na dole traka wykonywała właściwe cięcie a osoba znajdująca się na górze bez większych oporów wyciągała piłę do góry przygotowując ja do kolejnego ruchu. W czasie rekonstrukcji pokazano jeszcze takie techniki jak dłutowanie, wybieranie, wiercenie i struganie.
Ta część pokazu zakończyła się tradycyjną jurzyną, czyli podwieczorkiem przyniesionym przez gospodynię. Pilarze i drwale posilali się kwaśnym mlekiem i proziakami a w tym czasie przygrywał im chłopiec na akordeonie.
W drugiej części pokazu zaprezentowane zostały zabytkowe piły motorowe: wśród nich dwuosobowe piły Rinco i Stihl z lat czterdziestych, piła Solo i Dolpima z lat sześćdziesiątych oraz nieco młodsze Drużba i Tajga. W pokazie wystąpili: Barbara Antonik, Mieczysław Dziki, Mariusz Ścibor, Jacek i Michał Walus, Paweł Zagórski. Całe wydarzenie prowadził i oprawił profesjonalnym komentarzem znany regionalista i przewodnik beskidzki Witold Grodzki.
Wśród wykorzystanych w pokazie eksponatów były przedmioty z kolekcji Edwarda Gurgacza, Janusza Szarka, Pawła Zagórskiego oraz Gok Niebylec, Muzeum Społecznego Gminy Niebylec i Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej.
Smela Grzegorz
Kliknij w obraz i oglądaj galerię.