Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.
Ciekawa impreza literacka o nazwie ?Wspólna Obecność? odbyła się 5 i 6 września br. w Kamionce, a także w Niebylcu i Gwoźnicy. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpił poeta, prozaik i eseista oraz dziennikarz Wiesław Zieliński. Odbyła się dzięki życzliwości wójta Gminy Ostrów Piotra Cielca i wójta Gminy Niebylec Zbigniewa Koraba. Nad całością czuwali: dyrektor Gminnego Ośrodka, Sportu i Kultury w Kamionce Przemysław Łagowski oraz Antoni Chuchla, sekretarz UG w Niebylcu i przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niebyleckiej. Gośćmi i wykładowcami byli: dr Janusz Termer z Warszawy i dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W pierwszym dniu oddano hołd twórczości i pamięci urodzonego w Kamionce pisarza Wilhelma Macha. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscu upamiętniającym jego urodziny. Po wystąpieniu dr Janusza Termera, autora książki o byłym mieszkańcu Kamionki, obszerne fragmenty prozy pt. ?Pióro? autorstwa Marka Nowakowskiego, odnoszącego się także do jego mentora Wilhelma Macha, przeczytał Wiesław Zieliński. Znany pisarz z Warszawy nie mógł przyjechać z powodu choroby kręgosłupa. Dr Stanisław Dłuski dokonał omówienia twórczości miejscowych poetek i pisarek: Aleksandry Bal i Leokadii Wolak.
Z prezentacją fragmentów własnych utworów dla dzieci wystąpiła także urodzona w Ropczycach Lidia Miś-Nowak, obecnie właścicielka Wydawnictwa Dreams. Imprezę zakończyła dyskusja, a po niej msza święta odprawiona za duszę Wilhelma Macha.
W czwartek 6 września uroczystości poświęcone urodzonemu w Gwoźnicy Julianowi Przybosiowi rozpoczęły się od spotkania uczestników z młodzieżą Szkoły Podstawowej jego imienia w Gwoźnicy Górnej. Dzięki dyrektorce tej szkoły, pani Małgorzacie Pryć, uczniowie kultywują pamięć o słynnym rodaku. Na spotkaniu obecne były także władze Gminy Niebylec z wójtem Zbigniewem Korabem na czele. Po spotkaniu w szkole złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Juliana Przybosia, a krótką uroczystość modlitewną prowadził proboszcz Zygmunt Mularski z miejscowego kościoła. Następnie uczestnicy gościli w Niebylcu, gdzie w szkole gimnazjalnej kontynuowano imprezę. Rozpoczął ją wykład dr Stanisława Dłuskiego na temat twórczości architekta krakowskiej awangardy poetyckiej. Wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonał także omówienia twórczości poetki z Baryczki Edyty Pietrasz i historyka Antoniego Chuchli oraz autorskiej książki Lucyny Podolskiej pt?Parafia Połomia. Przeszłość i Teraźniejszość?. Pięknym akordem całości imprezy, kończącym dwudniową sesję literacką pod nazwą ?Wspólna Obecność?, był występ młodych artystów. Wykonywali także piosenki do tekstów Juliana Przybosia. W zgodnym głosie obserwatorów imprezy zarówno w Kamionce jak również w Niebylcu i Gwoźnicy, podkreślano, że była niezwykle pożyteczna.