Odwiedza nas 221 gości oraz 0 użytkowników.
„Dwadzieścia lat minęło, jak jeden dzień” - chciałoby się zanucić, nawiązując do znanej piosenki i przeglądając lokalną gazetę „Głos Niebylca”. Pewnie wielu osobom trudno jest uwierzyć, że od tak wielu lat ukazuje się miejscowy kwartalnik. Wcale niełatwo jest wydawać gazetę. Trzeba wysiłku wielu osób i finansowego wsparcia, by można było przeglądać szeleszczące kartki. 24 października odbyły się uroczyste obchody 20-lecia „Głosu Niebylca”. Wśród zaproszonych na jubileusz gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatu i gminy z wójtem Zbigniewem Korabem na czele, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. DK „Sokół” w Strzyżowie, Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, redakcji „Wagi i miecza” w Strzyżowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzyżowie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenia KGW w Niebylcu.
Nie mogło zabraknąć literatów, których utwory niejednokrotnie ukazywały się na łamach „Głosu Niebylca” i oczywiście osób wchodzących w skład redakcji miejscowej gazety. Gościem specjalnym była poetka i malarka Uta Przyboś.
Uczestnicy uroczystości zostali powitani przez Agatę Sołtyńską oraz zespół „Cajmery”. Następnie głos zabrał dyrektor GOK-u Wiktor Bochenek. Później Renata Kozdraś zaprosiła wszystkich w sentymentalną podróż w czasie. W prezentacji multimedialnej, przybliżyła zmiany, jakie przeszedł „Głos Niebylca” w ciągu minionych dwudziestu lat. Pierwszy numer gazety lokalnej „Głosu Niebylca” ukazał się w marcu 1994 roku, powstał z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Zarządu Gminy w Niebylcu. Powołano grupę redakcyjną w skład której weszli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej. Głównym celem powołania czasopisma była dokumentacja i rejestracja wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych.
Pierwszy numer powstał na zwykłej kopiarce, przy wykorzystaniu różnych maszyn do pisania, co zróżnicowało jakość druku i format czcionki. Sporo problemów stanowiły też fotografie, które trzeba było kserować, wycinać, pomniejszać i powiększać. Projekt winiety tytułowej wykonał Marian Kowal, kolejny Helena Sołtys. Następnie zaczęto współpracę z Wiesławem Plezią, grafikiem, malarzem, który był również publicystą i redaktorem gazety „Nad Wisłokiem”. Przy tworzeniu pierwszych numerów pracowali w większości nauczyciele: Bronisława Mroczka, Danuta Przyboś, Helena Sołtys, Władysław Rzeszutek, pracownicy urzędu: Antoni Chuchla, Stanisław Telesz, przedstawicielka Kół Gospodyń Wiejskich Maria Cynar, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiła Wojtaszek oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury: Wiktor Bochenek, Renata Kozdraś, Marian Kowal.
Redagowanie gazety odbywało się na zasadzie pracy społecznej. Podczas tworzenia kolejnych numerów zaczęto współpracować z innymi wydawcami, korzystać z ich rad i doświadczenia. Późniejsze numery składane i łamane były przez Wiesława Plezię. Od 1997 r. „Głos Niebylca” był kwartalnikiem o składzie komputerowym, z ilustracjami czarno – białymi drukowanym w pracowni poligraficznej w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzyżowie. Nakład wynosił 400 egzemplarzy. Objętość zmieniała się w zależności od ilości zgromadzonych materiałów (od 16 do 32 stron). W chwili obecnej nakład wynosi 350 egzemplarzy. Od 2002 roku wydrukiem gazety zajmuje się „Chemigrafia” w Krośnie. W marcu 2003 roku ukazał się po raz pierwszy numer gazety z kolorowymi okładkami z okazji zbliżającego się jubileuszu 10-lecia istnienia, później gazetę zaczęły zdobić także kolorowe wkładki.
Przez okres 20 lat „Głos Niebylca” przechodził wiele zmian – stwierdziła Agata Sołtyńska, która przedstawiła obecny stan czasopisma. Dziś gazeta może pochwalić się wysokim poziomem wydawniczym, dobrym jakościowo papierem, kolorowymi zdjęciami, sporą objętością i różnorodnością treści, co sprawia, że posiada stałych czytelników. Lokalne czasopismo wypracowało też stałe rubryki, np.: „Gmina Informuje”, w której przedstawiane są informacje o pracach urzędu gminy, „Twarze Gminy”, gdzie prezentowane są sylwetki osób, które zdobyły autorytet i swoją działalnością zasłużyły się dla społeczności, a także strony z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi. W gazecie są zamieszczane wywiady i relacje z okolicznościowych uroczystości, przedstawiana jest działalność społeczna różnych organizacji czy instytucji, szkół, jednostek straży. W „Głosie Niebylca” swój debiut literacki mieli np. Edyta Pietrasz, Bronisława Fijałkowska czy Mieczysław Łyp, a także ostatnio Marzena Bobek, Iwona Sikora, Urszula Rędziniak. W czasopiśmie publikuje się wspomnienia z lat wojny i okupacji, artykuły z zakresu przeciwdziałania nałogom, przypomnienia rolnicze, przepisy kulinarne i inne informacje bardzo przydatne w codziennym życiu. Zespół redakcyjny utworzony społecznie składa się głównie z przedstawicieli różnych środowisk: kultury, oświaty, organizacji społecznych, pracowników urzędu i instytucji. Przez kolejne lata przy tworzeniu numerów gazety pracowali lub nadal pracują: Jadwiga Mnich, Katarzyna Pięciak, Bronisława Fijałkowska, Teresa Sierżęga – Nowosad, Zbigniew Wolwowicz, Grzegorz Smela, Zbigniew Pięciak, Marian Polewczak, Mirosław Lenart, Ludwik Kozimor, Antoni Baszak, Zbigniew Pięciak, Maria Znamirowska, Małgorzata Krupa, Agata Sołtyńska.
W chwili obecnej wydawcą „Głosu Niebylca” jest Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu. Od 2009 r. składem i łamaniem zajmuje się Agata Sołtyńska, korektą Bogumiła Wojtaszek i Helena Sołtys. Obszarem rozpowszechniania czasopisma jest gmina Niebylec, Strzyżów i okolice. Pojedyncze egzemplarze wysyłane są do zaprzyjaźnionych placówek, z którymi gazeta współpracuje na stałe. Gazeta ma także kontakt z polonią zagraniczną. Egzemplarze wysyła się obligatoryjnie do placówek naukowych: Uniwersytetów Warszawskiego i Rzeszowskiego, a także Instytutu Badań Prasoznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kolportażem zajmuje się GOK Niebylec poprzez wybrane punkty na terenie gminy.
Jubileuszowe spotkanie było okazją, by podziękować wielu osobom zaangażowanym w prace nad powstaniem kolejnych numerów niebyleckiej gazety. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Antoni Chuchla, Małgorzata Krupa, Bronisława Fijałkowska, Helena Sołtys, Bogumiła Wojtaszek, Mirosław Lenart, Wiesław Plezia.
Redakcja „Głosu Niebylca” odebrała pamiątkowe dyplomy, gratulacje i kwiaty m.in. od władz gminnych, GBMiG Strzyżów, Domu Kultury „Sokół” oraz Teresy i Jana Nowosadów z Niebylca. Wszyscy życzyli lokalnemu czasopismu wielu czytelników i kolejnych jubileuszy. Nie obyło się bez tortu i okolicznościowego toastu,a zebrani goście mogli posmakować wspaniałych potraw, które przygotowały panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Niebylcu.