Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.
W bieżącym roku Wojewódzki Dom Kultury po raz dwunasty zorganizował Wojewódzką Wystawę Malarstwa Nieprofesjonalnego. W prezentacji udział wzięło 77 artystów amatorów. Pochodzą oni z róznych miast i miejscowości naszego województwa. Liczebnie dominowali malarze z Rzeszowa, Stalowej Woli, Jarosławia, Przemyśla i krosna. Nie zabrakło jednak i artystów z mniejszych ośrodków. Między innymi mogliśmy podziwiać prace autorów z Tyczyna (Danuta Czebotar), Wierzawic (Michał Majkut), Medyni Głogowskiej (Janina Jurek), Zaczernia (Maria Stopa), Iwonicza (Jadwiga rygiel) czy Gwoźnicy Górnej (Zygmunt Zabłyszcz).
30 marca br WDK zorganizował uroczysty finisaż wystawy. W trakcie tej imprezy, która zgromadziła bardzo liczną publiczność, jury ogłosiło swoją opinię na temat tegorocznej edycji konkursu i poinformowało o przyznanych nagrodach oraz wyróżnieniach. Jury, które obradowało pod kierunkiem znakomitego artysty, Leszka Kuchniaka, w specjalnym komunikacie wyraziło pełne zadowolenie z rosnącego zainteresowania Wystawy Malarstwa Nieprofesjonalnego i podkreśliło „olbrzymią różnorodność nadesłanych prac oraz wielorakość podejmowanych tematów malarskich: od pejzażu, po przez portret do martwej natury oraz różnych rozwiązań formalno-kompozycyjno-kolorystycznych”. Jury zaakcentowało również, że: „szczególną uwagę zwróciło na samodzielne prace, płynące prosto z duszy i serca”. W kontekście tej deklaracji miło mi zauważyć, że jury I nagrodę przyznało Zygmuntowi Zabłyszczowi z Gwoźnicy Górnej za pracę pt „Pejzaż”. II nagrodę otrzymała Katarzyna Oczoś z Krosna , III- Ewa Wolak z Przemyśla. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Danuta Czebator (z Tyczyna), Janina Jurek(z Pogwizdowa), Maria Makowiecka (z Sośnicy), Katarzyna Sycz(ze Stalowej Woli), Iwona Szmist (ze Szczepańcowej), Anna Szepelak (z Jankowic), Jacek Śliwka (z Rymanowa Zdroju), Agata Antonina Waliszewska (z Iwonicza Zdroju).
Nagrodzonym i wyróżnionym składam gratulacje i wyrazy uznania. Pragnę też podkreślić, że w czasie uroczystości szczególne słowa uznania do zdobywcy I miejsca skierował przewodniczący jury. Podzieliłem zachwyt Leszka Kuchniaka i poinformowałem zebraną publiczność, że Zygmunt Zabłyszcz jest znany w swoim środowisku malarzem i że z jego twórczością miałem okazję zetknąć się podczas uroczystości 44.rocznicy śmierci Juliana Przybosia. Wówczas w ramach imprez towarzyszących dyrektor Marzena Haduch z Zespołu szkół w Gwoźnicy zaprezentowała wystawę jego obrazów. Prezentacja ta zrobiła na mnie wielkie wrażenie i zainspirowała do napisania kilkunastu wierszy. Lirykom napisanym pod wpływem prac Zygmunta Zabłyszcza nadałem tytuł „Rozmowy z Julianem Przybosiem”. Wkrótce ukażą się w druku, o czym poinformuję czytelników „Głosu Niebylca”
Mieczysław Łyp.