Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

Dożynki Gminne

GMINNE DOŻYNKI W GWOŹDZIANCE 2012

Ziemia woła, ziemia prosi:

Pójdźcie ziaren mnie obsypcie,

Niech zaszumi latem zboże.

Ja jesienią w twojej chacie

Bochen chleba ci położę.

Ewa Kosowska

Żniwa zakończone- rolnicy skrzętnie pozbierali każde źdźbło zboża z pola. Teraz dziękują za zbiory. Zgodnie z wielowiekową tradycją Dożynki to przede wszystkim obrzęd chleba i wieńca.To ukoronowanie trudu rolnika, wytężonej pracy na roli-wielomiesięcznej i trudnej. Tegoroczne dożynki, które odbyły się w Gwoździance 15 sierpnia zgromadziły wiele delegacji z wieńcami. Obchody rozpoczęła Msz św. polowa, dziękczynna za doroczne plony którą koncelebrowali ks. prałat Stanisław Stęchły, oraz ks. Mariusz Korbecki. 

W swojej homilii ks. prałat podkreślił ogrom pracy rolnika, którego trzeba szanować. Dziś mało mamy rolników, chleb jest potrzebny, a życie ludzkie potrzebuje chleba. Mała gmina obrzędem dożynkowympokazuje dziś przykład potężnym gminom a trwając przy Maryi może wiele- powiedział. Na koniec życzył wszystkim, abyśmy podtrzymywali nadal tradycje wyplatania wieńców dożynkowych bowiemprzypominają nam, że wysiłek ludzki wsparty Bożym błogosławieństwem jest ukoronowaniem tych wszystkich, którzy trudzą się pracą na roli. Po skończonej Mszy św. hejnał dożynkowy odegrali Wiktor Bochenek, Adam Gołda, oraz Krzysztof Karnas. ?Bez chleba żyć się nie da? tym ludowym przysłowiem prowadząca Agnieszka Cynar rozpoczęła program dożynek i poprosiła gospodarza wsi i jednocześnie starostę dożynek Stefana Czurczaka o zabranie głosu i powitanie gości. Swoją obecnością gminne święto plonów zaszczycili przedstawiciele instytucji i firm oraz organizacji samorządowych z terenu gminy i powiatu. W dalszej części starostowie tegorocznych dożynek Elżbieta Ćwiąkała i Stefan Czurczak na ręce gospodarza gminy Zbigniewa Koraba przekazali dożynkowy chleb, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych żniw, który został podzielonyi rozdany wśród uczestników uroczystości. Wójt w swoim wystąpieniu nawiązał do symboliki chleba, który jest owocem ziemi i pracy ludzkiej oraz przytoczył słowa CK Norwida ?Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba?? Jak dalej zauważył dożynki są także okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom za kultywowanie wielowiekowych tradycji i przekazywanie szacunku do ziemi kolejnym pokoleniom.

Po czym nastąpiła prezentacja wieńców. Było ich aż 17, prezentowały się okazale ciesząc oczy licznie zebranej publiczności. Każdy wieniec był niezwykłą kompozycją zbóż, ziół, różnego rodzaju roślin ozdobnych oraz kwiatów. Spośród wszystkich prezentacji komisja w składzie: Zofia Migała z Sędziszowa Młp, Maria Ruszała z Glinika oraz Wiktor Bochenek z Niebylca wytypowała dwa wieńce na dożynki powiatowe do Strzyżowa, a były to wieńce z KGW Gwoździanka oraz Związku Emerytów i Rencistów z Połomi. Natomiast na Podkarpackie Dożynki do Radomyśla Wielkiego zakwalifikowały się następujące wieńce: KGW Lutcza, KGW Połomia, KGW Baryczka,, KGW Jawornik, które reprezentować będą naszą gminę w dniu 2 września 2012 r. Ponadto w trakcie środowych uroczystości na dożynkowej scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły podstawowej w Gwoździance, kapela ludowa ?Jany? z Niebylca, zespół rockowy ?ZEMSTA CHONE-KERA, to młodzi artyści z Brzozowa, zespół grający rock alternatywny, jak również małe rytmy punk rocka. oraz ZPiT ?Łańcut? i ?Mały Łańcut? z Łańcuta, który koncertował już w wielu miastach Polski i za granicą. Brał udział w przeglądach zespołów tanecznych, oraz festiwalach folklorystycznych. Występom artystycznym jak co roku towarzyszyły stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie można było skosztować specjałów tradycyjnej kuchni. Oprócz tego mogliśmy obejrzeć pokaz wyplatania wikliny, oraz pokaz jazdy konnej policjantów ze Strzyżowa, a dla najmłodszych było wesołe miasteczko. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z zespołem ?Blue Band? na której bawiła się do późnych godzin nocnych zgromadzona publiczność. Organizatorzy, którymi byli: sołectwo wsi, KGW, OSP w Gwoździance oraz GOK w Niebylcu dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tegorocznego święta plonów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Konkurs  ph. „Przysiółek w Twojej wsi” Przysiółek,  jak czytamy w  Wikipedii, to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi, mogące stanowić jej integralną część. Zgodnie…

Oglądaj cały artykuł
Konkurs

Zapraszamy do udziału w XXIX FESTIWALU PIOSENKI RÓŻNEJ

Oglądaj cały artykuł
XXIX FESTIWAL PIOSENKI RÓŻNEJ

INFORMACJA !!! INFORMUJEMY, ŻE DNIA 9.06.2023 r. (PIĄTEK) GMINNY OŚRODEK KULTURY W NIEBYLCU BEDZIE NIECZYNNY

Oglądaj cały artykuł
INFORMACJA

Z okazji rozpoczynających się wakacji  Gminny Ośrodek Kultury proponuje                                     WYCIECZKĘ dla chętnych dzieci ze szkół z terenu gminy Niebylec w kategorii wiekowej od IV do…

Oglądaj cały artykuł
WYCIECZKA-AKTYWNE ROZTOCZE WSCHODNIE

INFORMACJA INFORMUJEMY, ŻE DNIA 22.05.2023 R. GMINNY OŚRODEK KULTURY W NIEBYLCU BĘDZIE NIECZYNNY

Oglądaj cały artykuł
INFORMACJA

REGULAMIN  udziału  w występach artystycznych zorganizowanych w ramach Święta Rodziny w Konieczkowej, dnia 4 czerwca 2023r.  Organizatorem „Święta Rodziny" jest Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu.…

Oglądaj cały artykuł
Święto Rodziny w Konieczkowej

GOK Niebylec tel 17 277 30 30